Informasjon til medlemmer av Stavanger Metodistkirke
På menighetskonferansen i Stavanger Metodistmenighet 10.mars 2026 ble det besluttet å nedsette en arbeidsgruppe for å utrede muligheter for framtidig bruk av kirkebygget. Gruppen består av Øyvind Gabrielsen (leder), Wictor Juul, Inge Oliversen og menighetsprest Torgeir Tveter. Arbeidsgruppen har vært i arbeid i lengre tid og sett på flere scenarier som har vært luftet for Menighetsrådet og presentert på menighetssamlinger.
I menighetsrådet 20. august fikk arbeidsgruppen et konkret mandat til å fremforhandle en leieavtale med Stavanger Kommune og dette arbeidet er nå godt i gang. Det er fortsatt punkter å diskutere, men det er grunn til å tro at vi kan få til et omforent avtaleforslag.
Fra arbeidsgruppen sin side ønsker vi nå å orientere om bakgrunnen og status for dette arbeidet, og den videre veien fram til en beslutning i saken. Vi tar gjerne imot synspunkter og svarer på spørsmål fra menighetens medlemmer.
Stavanger Metodistmenighet er, og har over lang tid vært i en tid med utfordringer på flere områder. Noe av dette er generelle utfordringer for de fleste menigheter i Norge, ikke bare metodistmenigheter. Fra arbeidsgruppen vil vi derfor forsøke å gi et bilde av hvordan det står til her hos oss, og hvorfor vi forbereder beslutninger og anbefaler valg som kan oppleves vanskelig for mange.
I Metodistkirken i Norge er det generelt en utfordring med å få nok prester. De prestene som fungerer i kirken i dag har gjerne passert pensjonsalder, og mange er nær pensjonsalder. Det betyr at vi allerede har for få prester, og denne utfordringen vil bare øke på. Metodistkirken i Norge ser derfor på endringer som medfører at menighetene deles inn i regioner, og at prestene tilsettes i disse regionene. Den enkelte menighet vil da ikke lenger ha sin egen prest, men dele den med andre menigheter.
I vår menighet opplever vi at antall medlemmer går ned, mens alderen går opp, og situasjonen i Sandnes er tilsvarende. I Haugesund er menigheten lagt ned.
I Sandnes og Stavanger har det pågått samtaler og aktiviteter for å slå sammen menighetene i en større enhet. Etter planen skal det velges felles menighetsråd fra 2027.
Flere menigheter i Norge går med underskudd, og på siste årskonferanse ble budsjettet for 2027 ikke godkjent fordi det gir et stort underskudd. I Stavanger gjorde menighetsrådet kloke valg da overskuddet ved salg av presteboliger ble investert i fond som har gitt god avkastning. Dette har gjort at vi har kunnet dekke et stadig større underskudd med avkastningen av disse fondene. Nå er imidlertid underskuddet på driften så stort at vi ikke klarer å dekke dette med forventet avkastning, og i 2025 måtte vi ta ut midler for fondene for å dekke underskuddet.
Menighetens evne til å betale for en prestestilling reduseres år for år, og fortsetter denne utviklingen vil det ikke være mulig å ha lønnede ansatte i menigheten.
Underskuddet vårt skyldes i stor grad at vi har et kirkebygg som er veldig kostbart å drive. Vi ser også at det er utbedringer som bør utføres og som det ikke er midler til. Forsikringer og strømkostnader er økende, og vi har et betydelig vedlikeholdsetterslep.
Det er heller ikke midler til å tilpasse kirkebygget til en standard som dekker dagens og framtidens behov.
For arbeidsgruppen ble det etter hvert klart at eiendomsutvikling ikke er et realistisk alternativ på kort sikt, men kan være det på lenge sikt. Det har dukket opp interessenter til kjøp av kirken, men foreløpig ikke som vi ønsker å selge til. Flere av de henvendelser som har kommet har ikke økonomi til å betale noe særlig og har ingen troverdig finansieringsplan.
Andre henvendelser er ikke forenlig med menighetens verdigrunnlag (eksempelvis serveringssteder) selv om de sikkert har finansiering i orden.
Vi leier i dag ut kirken til forskjellige brukere, men dette gir ikke inntekter som kan bidra vesentlig til å dekke underskuddet. Henvendelse fra andre kirkesamfunn, frivillige organisasjoner eller kulturaktører skyldes at de i dag ikke har økonomi til å leie i de rimelige kommunale lokaler som finnes.
Det vil derfor ikke være mulig å få økonomisk overskudd om denne type aktivitet skulle økes fra dagens nivå.
Situasjonen er imidlertid slik at det ikke er økonomisk forsvarlig å fortsette vårt arbeid som i dag i vår kirke. Utviklingen har som nevnt pågått over lang tid og vi vil om få år hverken klare å lønne menighetens ansatte eller holde kirkebygget i brukbar stand.
Uten at kirken holdes i forskriftsmessig stand, vil bygget heller ikke være funksjonelt eller egnet for menighetens (og/eller andre aktørers) virksomhet.
Gjennom sommeren kom vi i samtaler med Stavanger Kommune som har behov for lokaler til Metropolis. Metropolis er et rusfritt kulturtilbud til byens ungdommer. Kommunen gir her et meningsfullt tilbud til den samme målgruppen vi som menighet selv hadde for vårt eget ungdomsarbeid tidligere.
Disse samtalene ble etter hvert ganske konkret, og administrasjonen i kommunen ønsket å legge frem en sak i formannskapet for godkjenning. Frem til sakspapirene ble offentliggjort kunne heller ikke vi informere menigheten om dette. I formannskapet den 20.august fikk administrasjonen fullmakt til å forhandle med Metodistkirken om en leieavtale. Samme dag hadde vi et møte i menighetsrådet hvor også arbeidsgruppen vår fikk mandat til å forhandle frem en avtale.
Kommunen skal uansett skaffe lokaler til Metropolis i løpet av kort tid. Metodistkirken er førsteprioritet, men de har også andre alternativer. Om vi ikke svarer ut nå, vil altså denne muligheten forsvinne for oss.
Arbeidsgruppens vurdering basert på arbeidet gjort fram til sommeren, er at det er få andre seriøse alternativ i overskuelig framtid. En leieavtale med kommunen gjør at vi får et «økonomisk pusterom» og kan da avvente hva et nyvalgt felles menighetsråd vil beslutte med hensyn til lokalisering.
Arbeidsgruppen er nå i sluttfasen av forhandlinger med kommunen om en 5-års leieavtale med mulighet for forlengelser. Leieavtalen vil bli forelagt for Metodistkirken sentralt og jurist før den fremlegges til Menighetsrådet med arbeidsgruppens anbefaling. Menighetsrådets behandling vil da innbefatte både selve avtalen, avveie konsekvensene og vurdere dette opp mot alternativene til fortsatt drift av menigheten. Dersom Menighetsrådet godkjenner avtalen, vil den bli lagt fram for en ekstraordinær menighetskonferanse for endelig godkjenning. Den ekstraordinære menighetskonferansen planlegges avholdt medio oktober.
Dette er en sak som alle kjenner på. Det er vondt og sårt for medlemmer som har vokst opp i kirken. Kirken betyr noe for oss alle. Heldigvis har vi en søstermenighet i Sandnes som vi jobber stadig tettere sammen med, og hvor vi har startet arbeidet med hva en sammenslått menighet skal være. I det ligger også en beslutning om hvor vi skal være. En sammenslått menighet må da se på om kirken i Sandnes skal være fremtidens kirke for oss, eller om vi sammen skal finne et annet sted å være.
Arbeidsgruppen består av:
Øyvind Gabrielsen, Epost: oyvind@gabrielsen.net Mobil: 934 88 884
Wictor Juul, Epost: juuwic@gmail.com Mobil: 488 98 353
Inge Oliversen, Epost: inge@scmgt.no Mobil: 911 33 085
Ta gjerne kontakt med en av oss om dere har spørsmål eller synspunkter.